دكتر لاريجاني اعلام كرد: ابتلاي يك سوم جمعيت كشور به فشارخون بالا
نايب رييس كميته ملي كنترل و پيشگيري بيماري هاي غيرواگير گفت: براساس مطالعات، يكي از ريسك فاكتورهاي ابتلا به بيماري هاي غيرواگير، ابتلا به فشارخون بالا است
 
به گزارش روابط عمومي دانشگاه، دكتر باقر لاريجاني در گفت و گوي اختصاصي با وبدا، با بيان اين مطلب، افزود: در ايران، يك سوم جمعيت مبتلا به فشارخون بالا هستند، همچنين، يك چهارم جمعيت بزرگسال مبتلا به چربي خون بوده و يك سوم جمعيت نيز چاق بوده و 60 درصد جمعيت كشور، فعاليت فيزيكي كافي ندارند.
 
 
وي با بيان اينكه امروزه، مردم از الگوي تغذيه اي ناسالم و غيرمنطبق با سلامتي، پيروي كرده و تغذيه مناسبي ندارند، اظهار كرد: ميزان متوسط نمك مصرفي در ايران، 12 گرم است و چنانچه اين ميزان به 3 گرم كاهش پيدا كند، يك سوم از ابتلاي به بيماري هاي قلبي و عروقي نيز كاهش پيدا خواهد كرد. 
 
نايب رييس كميته ملي كنترل و پيشگيري بيماري هاي غيرواگير، فشارخون را يكي از ريسك فاكتورهاي بسيار مهم در ابتلا به بيماري هاي غيرواگير، برشمرد و گفت: براساس سند چشم انداز 2025، متعهد هستيم كه 25 درصد از مرگ هاي ناشي از بيماري هاي قلبي و عروقي را كاهش دهيم و اميدواريم اين هدف را، با كنترل فشارخون بالا، سامان دهيم. 
 
عضو شوراي راهبردي بسيج ملي كنترل فشار خون بالا با بيان اينكه سالانه، 100 هزارنفر در اثر ابتلا به بيماري هاي ناشي از فشارخون بالا ازبين مي روند، تصريح كرد: 28 درصد زنان و 25 درصد مردان به فشارخون بالا مبتلا هستند، البته اين آمار براساس موارد ثبت شده برآورد شده است. 
 
شيب ابتلا به فشارخون، روند صعودي را طي كرده است
 
دكتر لاريجاني با بيان اينكه 60 درصد جمعيت داراي فشارخون بالا، از فشارخون خود اطلاعي ندارند، اظهار كرد: طبق آمارهاي ثبت شده از سال 1990 تا 2016، شيب ابتلا به فشارخون، روند صعودي طي كرده است.
 
15 ميليون نفر در كشور به فشار خون مبتلا هستند
 
وي گفت: درحال حاضر 15 ميليون نفر در كشور به فشار خون مبتلا هستند و اين ميزان در تمام استان ها، روبه افزايش است. البته برخي استان ها وضعيت بدتري دارند و نياز است كه برنامه ريزي هاي استاني ويژه اي اتخاذ و اجرايي شود. 
 
نايب رييس كميته ملي كنترل و پيشگيري بيماري هاي غيرواگير، عنوان كرد: فقط 40 درصد از جمعيتي كه به فشارخون مبتلا هستند، داروي مربوطه را دريافت كرده و تحت مراقبت درماني قرار دارند و اين موضوع به آن معنا است كه 60 درصد از افرادي كه از فشارخون خود اطلاعي ندارند، داروي مناسب دريافت نكرده و تحت مراقبت درماني نيستند.
 
"فشارخون؛ بدانيم و اقدام كنيم"
 
گفتني است، بسيج ملي كنترل فشارخون، از تاريخ 27 ارديبهشت ماه، همزمان با روز جهاني فشارخون، با شعار "فشارخون؛ بدانيم و اقدام كنيم"، در سراسر كشور، برگزار خواهد شد./
منبع:
وبدا-روابط عمومي دانشگاه
تعداد بازدید:
640
تاریخ:
1398/02/21
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)

ارسال نظرات
نام
آدرس پست الکترونیکی شما
شماره تلفن
توضیحات
 
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی
کد امنیت
كليه حقوق اين وب سايت متعلق به دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني بيرجند مي باشد.
Powered by DorsaPortal